Potraviny, které vám pomohout být štíhlými

Je důležité, kolik toho jíte, ale také, co jíte. Zdravé hubnutí totiž neznamená soustředit se jen na jeden druh potravin nebo téměř přestat jíst. Naopak, když upravíte svůj jídelníček a budete si dopřávat menší porce zdravého jídla každé 2 - 3 hodiny, budete jíst častěji, ale hodnotněji, než dosud.

Některé potraviny vám při tomto zdravém životním stylu mohou snadno pomoci od špeků. Jsou totiž zdravější a výživově hodnotnější, než potraviny ostatní. Pojďme se na ně podívat.


Kuřecí / krůtí maso

Ne nadarmo je kuřecí a krůtí maso oblíbeným jídlem sportovců. Pokud je připraveno bez kůže a není smažené nebo marinované v oleji, obsahuje velké množství bílkovin a minimum tuku. Bílkoviny pomohou udržet metabolismus rozběhnutý a díky nim také nepřijdete o svalovou hmotu. Navíc kuřecí a krůtí maso můžete připravit na mnoho různých způsobů, takže se v jídelníčku jen tak neomrzí. 

Tuňák ve vlastní šťávě

Podobně jako kuřecí a krůtí maso je i tuňák bohatý na proteiny a obsahuje minimum tuku. Pokud ho koupíte v konzervě ve vlastní šťávě (ne v oleji), nemůžete při dietě nic zkazit. Výborně se hodí do salátů nebo třeba k těstovinám s olivami. Množství jeho úprav je sice menší, než u kuřecího masa, ale i tak se jich dá vymyslet spousta.

Tofu

Jako populární náhražku masa známe tofu asi všichni. Je o něm ale dobré vědět i to, že je bohatým zdrojem bílkovin. Vyrábí se ze soji. Obsahuje málo sacharidů, rozumné množství tuku a právě vyšší množství zmíněných bílkovin. Samotné tofu nemá téměř žádnou chuť, proto si ho vždy můžete dochutit podle vlastních představ.

Listová zelenina

Listová zelenina je při zdravém jídelníčku velmi důležitá. Je totiž narvaná zdraví prospěšnými minerály a vitamíny a přitom neobsahuje téměř žádné kalorie. Z vitamínů můžeme jmenovat vitamín A, C, D, E a K. Navíc listová zelenina obsahuje velké množství vlánkiny, která vás dokáže zasytit na delší dobu.

Ovoce

Ovoce je nejsnazší sladkou dobrotou, po které můžete sáhnout při dietě. Pokud je čerstvé (ne sušené doslazované nebo kompotované), obsahuje většina ovoce spoustu vitamínů a minerálů. Je sice sladké, obsahuje tedy sacharidy, ale díky vláknině se déle tráví a je tak spolehlivým zdrojem zdravé energie.

Ovesné vločky

Oves obsahuje obrovské množství vlákniny a pomalé sacharidy. Díky tomu jsou ovesné vločky v podobě ovesné kaše - třeba s přidaným ovocem a oříšky - ideální snídaní či svačinou. Zasytí vás a dodají energii na delší dobu.

Ořechy

Ořechy jsou při dietě skvělé jako zásobárna vitamínu E a zdravých tuků. Mrkněte na článek, kde jsme se ořechům při dietě věnovali naplno.


Tyto články vás také zajímají: