Hubněte i během adventu

Kdo by si nechtěl těch pár týdnů před Vánocemi naplno užít? Plánujeme setkání s rodinou a přáteli, vyzdobíme a provoníme byt a na stůl nanosíme spoustu dobrot, aby se všichni měli dobře.

Dá se ale skloubit adventní čas s dietou? Dá, ale chce to pevnou vůli. Poradíme vám, jak na to.


Nepodvádějte sami sebe 

Pevná vůle musí vždy pramenit z vašeho rozhodnutí. Pokud chcete zhubnout a ozdravit svůj životní styl, nenechte se zlomit jen proto, že ostatní k tomuto rozhodnutí ještě nedošli. Neřešte v hlavě, o co svou dietou během svátků přicházíte, ale připomínejte si, co všechno správným stravováním získáváte.

Nezapomínejte, že pokud chcete omezit přísun kalorií, měli byste odmítnout nejenom cukroví, ale také alkohol. Než vyrazíte na návštěvu nebo na večírek, sami si stanovte hranici, která výrazně neohrozí vaši dietu. Jsou to 3 kousky cukroví a sklenice vína, nebo žádné cukroví a dvě skleničky?

A hlavně mějte na paměti, že to děláte pro sebe, protože jste se tak rozhodli a protože vám to svědčí. A připomínejte si, že jeden poctivý zákusek může mít i 500 kalorií - tedy přesně tolik, o kolik stačí snížit denní příjem (při zdravém jídelníčku a pohybu), abyste za týden shodili jedno kilo hmotnosti.

Zvolte strategické místo

Pokud si na návštěvě sednete přímo k tácu s cukrovím nebo vedle čokoládového fondue, je téměř jisté, že se neudržíte, a během povídání do sebe budete podvědomě cpát všechno, co vám přijde pod ruku.

Posaďte se strategicky mimo dosah dobrot, ideálně dokonce zády. Tak si váš mozek a pevná vůle budou moci na chvíli odpočinout a vy si mnohem více užijete přítomnost přátel.

Pokud se totiž musíte zvednout, abyste si pro něco dobrého došli, máte dobrých pár vteřin na to, abyste si v hlavě srovnali priority a kalorickým lákadlům se hrdinně postavili. 

Skromnost nade vše 

Když už přece jen stojíte u stolu plného cukroví, chlebíčků, vánočky, uzenin, sýrů a paštik, máte tendenci ochutnat od všeho trošku. Jenže takové zobání dokáže vytvořit obří porci jídla, kterému se při dietě úspěšně vyhýbáte.

Jděte na to chytře, a vezměte si jen malý talířek, klidně podšálek. A dopřát si můžete pouze to, co se na něj vejde. Budete tak o velikosti porcí mnohem více přemýšlet a zkonzumujete opravdu jen to, co chcete, a ne všechno, co se vejde.

Žaludku trvá i 30 minut, než vyšle do mozku signál, že je plný. Pokud tedy jíme jen malé porce s půlhodinovým rozestupem, nemůže se nám stát, že bychom se zbytečně přecpávali, což je o Vánocích ten největší prohřešek proti správným stravovacím návykům

 


Číst dál: