Zdraví

media

Běhání kombinujte s jógou, snížíte riziko zranění a běh si lépe užijete

Není nic lepšího než pocit, když si dobře zaběháte na čerstvém vzduchu a pak si dopřejete pořádnou očistnou regenerační sprchu. Ale pokud chcete tuto svou rutinu pozvednout na další úroveň, vyzkoušejte tzv. běžeckou jógu, tedy kombinaci běhu, jímž si dáte do těla a jógy, která naopak pomůže protáhnout svaly, ale i uklidnit mysl. Když se budete soustředit na protahování, posilování a hluboké dýchání, můžete dokonce zlepšit vaše běžecké výkony. Taková kombinace vám také může pomoci jako prevence bolestí a zlepšit vaše duševní zdraví.
media

Sportovat se dá i v zimě. Jak na to?

V létě jsme aktivnější, máme více energie a do sportování máme větší chuť. S nadšením vyběhneme ven, zacvičíme si na zahradě, vyjdeme si na procházku. Ale v zimě, když je mráz, sněží nebo je naopak blátivo a prší, ale přitom relativně nízké teploty? To snad venku cvičí jen blázni. Nebo ne?
media

Procvičujte pravidelně paměť, ať zůstanete déle mladí

Se stářím se u většiny lidí pojí i postupné slábnutí paměti. U někoho je to mírné zapomínání, u někoho se projeví skutečná demence a také Alzheimerova choroba. Nejčastěji se tomu děje po 65. roce života, ale u mnoha lidí k oslabování paměti dochází už dříve. Lze tomu ovšem účinně předcházet, případně je možné změny na mozku oddalovat, pokud ho udržujete v kondici.
media

Ke zdraví se můžete i prodýchat

Dýchání je pro nás naprosto přirozený a nevědomý proces, který nemusíme nijak ovládat. Tělo dýchá samo a nepotřebuje k tomu naše povolení ani hlídání, kdy dýchat a kdy ne. Jenže právě dýchání může být skvělou praktikou, jak se uklidnit, jak zahnat problémy, jak se zbavit stresu. Proto je vhodné naučit se dýchat jinak a cíleně, aby nám to pomáhalo žít lépe.
media

Sladké jako nepřítel vaší váhy? Kdepak, není cukr jako cukr

Kdo se rozhodne zhubnout, ať už pomocí dlouhodobé změny jídelníčku a životního stylu, nebo díky nějaké zvolené dietě, ten má zřejmě jasnou představu – od téhle chvíle platí jasný zákaz konzumace všeho tučného, přesoleného, smaženého a hlavně sladkého. Jenže právě to poslední, což je pro mnoho z nás bolestnou ztrátou, je mýtus. Cukr není tak špatný, jak myslíme, a i při dietě si ho klidně můžeme dopřávat.
media

Mikroplastů jíme nevědomky dost, krmíme jimi i novorozence

Bez plastů by dnešní svět asi nemohl ani existovat. Jsou všude, kam se podíváme. Pokud se řádně nerecyklují, ale jen je člověk někam odhodí, příroda s nimi má práci stovky či tisíce let. Takovou dobu plastům trvá, než se nějakým způsobem rozloží. Ale to většinu lidí až tolik netrápí. O poznání víc je často zajímají vědecká odhalení, že v potravě konzumujeme mikroplasty, které na naše tělo nepůsobí vůbec dobře. A nevědomky jimi často „krmíme“ už i úplná miminka.